SIKÇA SORULAN SORULAR

1. EAN-UCC Firma Nmarasini ürünün üreticisi mi dagiticisi mi almalidir?

EAN-UCC Firma Numarasini ürünün üreticisi veya dagiticisi alabilir. EAN-UCC Firma Numarasinin hangi firmaya ait oldugu önemli degildir; ancak firma numarasinin üreticiye ait olmasi tercih edilir.

2. TOBB-MMNM'ye üyelik basvurusu ürün bazinda mi yapilir?

Hayir. TOBB-MMNM'ye basvuru firma bazinda yapilir. Üyelige kabul edilen firmaya verilen EAN-UCC Firma Numarasi ile üye firma 999, 9,999 veya 999,999 çesit ürününü barkodlayabilir.

3. TOBB-MMNM'den EAN-UCC Firma Numarasi aldiktan sonra ne yapmaliyim?

TOBB-MMNM'den ürün çesidi sayisina bagli olarak EAN-UCC Firma Numarasi almissaniz her bir çesit ürününüze asagidaki tabloda gösterildigi biçimde "001"den baslayarak ürün numarasi vermelisiniz. Ürün numaralari hiçbir sekilde stok kodlamasi amaciyla kullanilmamalidir. Ürün numarasi verilmesinin temel kosullari hakkinda ayrintili bilgiyi TOBB-MMNM'nin hazirladigi EAN-UCC Sistemi Tanimlama, Numaralandirma ve Barkod Standartlari Uygulama Kilavuzu'ndan edinebilirsiniz.

EAN-UCC Firma Numarasi Toplam Basamak Sayisi

Ürün Çesidi Sayisi
(en çok)

Ürün Numarasi

7

99,999 adet

00001-99,999

8

9,999 adet

0001-9,999

9

999 adet

001-999

Ürün numarasinin verilmesi isleminden sonra verilen tanimlama numaralarinin, ürün paketinin üzerinde, barkod ile simgelenmesi gerekmektedir. Eger bir ürünün barkodu çok sayida basilacak ise en ucuz ve en kolay yöntem barkod master filmi edinmektir. Bunun için TOBB-MMNM'nin yayinladigi Master Film Üreticileri listesindeki firmalardan birisine basvurunuz.

4. Adres ve ünvan degisikliginde ne yapmaliyim?

TOBB-MMNM'nin üyesi olan firma, üyeligi devam ederken adres ve ünvan degisikligi yapmis ise adres ve ünvan degisikligini gösterir Ticaret Sicili Gazetesini bir yazi ile TOBB-MMNM'ye iletmelidir.

5. TOBB-MMNM'ye üye sahis firmasi sermaye sirketine dönüstügünde ne yapilmalidir?

TOBB-MMNM'ye üye sahis firmasi sermaye sirketine dönüstügünde sermaye sirketinin kurulusunu gösterir Ticaret Sicil Gazetesini bir yazi ile TOBB-MMNM'ye iletir.

TOBB-MMNM söz konusu firmaya sirketlesme taahhütnamesi gönderir ve bu taahhütname firma yetkilisince imzalanarak TOBB-MMNM'ye iletililir.

Sahis firmasina verilen EAN-UCC Firma Numarasi, sirketlesme taahhütnamesinin imzalanmasindan sonra sermaye sirketi tarafindan kullanilabilir.

6. TOBB-MMNM'den aldigim EAN-UCC firma numarami baska bir firmaya devredebilir miyim?

HAYIR. TOBB-MMNM tarafindan bir firmaya tahsis edilen EAN-UCC Firma Numarasi baska bir firmaya devir edilmez, kullandirilmaz ve kullanim hakki verilmez.

7. 999'luk, 9,999'luk veya 99,999'luk ürün kotami doldurduktan sonra piyasa çikacak yeni ürünümü nasil numaralandirabilirim ve barkodlayabilirim?

Ürün kotaniz tükenmis ise TOBB-MMNM'ye basvurarak yeni bir EAN-UCC Firma Numarasi alabilirsiniz.

8. Yillik aidatimi nasil ödeyecegim?

TOBB-MMNM'ne üye olan firmalar yillik aidatlarini her yil Haziran ayi içinde TOBB-MMNM'nin banka hesabina öderler. Yillik aidat, firmanin TOBB-MMNM'ye üye oldugu yil ödenmez.

Yillik aidat tutari her yil TOBB-MMNM tarafindan belirlenerek üye firmalara yazi ile duyurulur. Yillik aidat duyurularinin saglikli olarak üye firmalara duyurulabilmesi için üye firmalarin güncel adreslerini TOBB-MMNM'ne bildirmeleri gerekmektedir.

9. EAN-UCC numarasi ile ürünün üreticisine ulasabilir miyim?

http://gepir.tobb.org.tr'dan firma bilgisi sorgulanabilir. Programda üye ülke GEPIR'e üye degilse e-mail yolu ile irtibat kurulur.Bunun icin Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir 'a e-posta atilmasi gerekmektedir.

10. ABD'den ithal ettigim ürünün barkodunu Türkiye'de okutabilir miyim?

EVET.ABD ve Kanada'da numaralanan ürünler, UPC barkod alfabesi ile simgelenmektedir. Eger barkodu okuyacak optik okuyucu UPC barkodunu okumaya ayarlanmis ise ABD'den ithal edilen ürünün barkodu Türkiye'de okutulabilir. Barkod okuyucunun UPC barkodunu okutmak üzere ayarlanmasini saglamak için barkod okuyucunun saticisi firmadan destek alinmalidir.

11. Ürün numarasini nasil vermeliyim?

Ürünün EAN-UCC numarasi yalnizca bilgi sistemindeki veritabaninda bulunan ürün kaydina erismek için kullanilmali, bu numaraya herhangi bir anlam yüklenmemeli, bu numara herhangi bir siniflama yapmak için kullanilmamalidir. Bu nedenle, firmalar, ürünlerin EAN-UCC numarasi kapsamindaki ürün numaralarini, 1'den baslayarak, her yeni ürün için 1 (bir) artacak sekilde sirali vermelidirler.

Ticari ürünlerin EAN-UCC numaralari ile bu ürünlerin bilgi sistemleri içerisinde tanimlanmalarini saglayan stok kodlari birbirlerinden farkli olmalidir.

12. Piyasadan çekilen bir ürünün numarasini yeni bir ürüne verebilir miyim?

Bir ürünün piyasadan çekilmesine karar verildiginde, bu ürünün numarasi 4 yil (48 ay) boyunca baska bir ürün için kullanilamaz. Bu süre tamamlandiktan sonra ayni numara baska bir ticari ürün için kullanilabilir.

Numaranin kullanilamayacagi 4 yillik süre, ürünün dagitim kanalina sunuldugu son tarihten baslayarak hesaplanir.

Tekstil ürünlerinde ise bir ürüne verilen numara 30 ay sonra yeniden kullanilabilir.

13.Okunamayan barkodlar için nereye basvurulur?

Okunamayan barkodlar TOBB-MMNM'ye basvurularak barkodun niçin okunamadigi ücretsiz olarak tespit edilir Uluslararasi kabul gören dogrulama raporu verilir.

 

Share/Save/Bookmark